Ako zaista želite učinkovitu dijetu i zapravo onu uz koju ćete zdravo mršaviti, onda je autofagija pravi izbor za vas. Svi koji žele da smršaju, a pritom da im to ne bude mučan proces, da se u toku mršavljenja osećaju srećno i zdravo, a pri konačnim rezultatima i mlađe, definitivno trebaju da probaju autofagiju.
Informacije u daljem tekstu o kojima ćemo pisati su isključivo iz pouzdanih izvora univerzitetskih studija.
Kao što pretpostavljamo da ste već upućeni, autofagija je proces kojim se unutar ćelija razgrađuju nepotrebni delovi ćelija, da bi se potom ponovo iskoristili. Kada se u ljudskom organizmu dešava autofagija, telo tada uglavnom jede masne naslage, tj. rezerve, i tako se postiže najefikasnije mršavljenje, jer se rešavamo upravo onih supstanci u telu koji su glavni uzročnik gojenja.
Šta bi onda predstavljala autofagija u smislu dijete?
Autofagija je mehanizam koji se neminovno odvija u našem telu, samo moramo naučiti to da kontrolišemo i iskoristimo u svrhu mršavljenja. Te kao dijeta predstavlja kontrolisanje procesa autofagije u svrhu kontrolisanog mršavljenja.
Kako se autofagija sprovodi?
Ovaj proces se dešava kada je nivo insulina u krvi nizak. Sve dok telo ima izvor insulina ono ne koristi rezerve kao što su masne naslage, nego se upravo iz insulina i hrani. Efikasnost autofagije se ogleda u tome da nivo insulina držimo što niže u toku celog dana. Da bismo u tome uspeli potrebno je da se držimo vremenskog prozora od 8h unutar koga jedemo. Više informacija o sprovođenju autofagije možete saznati u našem tekstu Autofagija za početnike.
Antioksidansi igraju važnu ulogu u podsticanju autofagije. Uvrstite u prehranu namirnice poput bobica, tamne čokolade, oraha, avokada, brokolija…
Takođe, veoma su značajni i fitonutrijenti. Njih ima u voću, povrću i biljkama. Hrana poput spanaća, luka, kurkume može podstaći autofagiju.
Autofagiju zbog izraza Intermittent Fasting, koji je poznat na američkom tržištu, mnogi zovu dijeta 8 sati ili intervalni post.
Postoje li loše strane autofagije?
Postoje ukoliko se ne pridržavamo instrukcija, tj. ukoliko preteramo sa autofagijom. Primera radi – jedemo samo 4h dnevno a 20h postimo. Naravno da ovo dugoročno može dovesti do brojnih problema. U ovom slučaju u nedostatku masnoća gubimo i mišiće. Ako se držimo standardnog 16h/8h prozora neće biti problema.
Dodatna prednost autofagije je čišćenje od toksina koje je inače teško izbaciti iz tela. Ovo sve važi samo za zdrave ljude. Ukoliko neko ima dijabetes, bolest srca, tumore, karcinome itd…onda se ne treba upuštati u autofagiju bez konsultacije sa lekarima i nutricionistima.
Zašto je autofagija zdrava dijeta?
Zbog toga što skoro sve druge dijete imaju tzv. jojo efekat, što kod autofagije nije slučaj. Bitno je samo nakon što dođemo do odgovarajuće telesne težine nastavimo da se hranimo i kaloričnije, ali i dalje unutar prozora od 8h.
Autofagija je proces koji predstavlja rešenje za ceo život, ali mi se možemo nje pridržavati dok ne postignemo cilj, pa se onda postepeno vratiti svojim starim prehrambenim navikama. Ako odjednom odlučimo da prekinemo poštovati pricipe autofagije onda je sasvim moguće postići jojo efekat. Zato je auofagija tako koncipirana da je se možemo pridržavati ceo život bez gladovanja.
Pravila kojih se treba pridržavati pri autofagiji
Pravilo broj jedan – možeš jesti samo od 12h-20h
Nužno je pridržavati se tog perioda. Nije dobro menjati prozor u okviru koga jedemo, a naučno je dokazano da ovaj prozor 12h-20h u proseku ima najefektivniji uticaj na ljudsko telo.
Što se tiče jelovnika, može se jesti sve sem rafinisanog šećera, preporuka je da obrok u 12h bude lagan, a većera u 19:30h jako zasitna i obilna.
Pravilo broj dva – možeš ceo dan piti vodu, kafu i čaj. Prozor između 12h-20h se odnosi samo na hranu. Bitno je samo da kafa bude bez šećera, mleka i drugih dodataka. Isto važi i za čaj. Za vodu ne postoje ograničenja u vidu količine, ali je bitno da se misli na običnu, ne kiselu tj. mineralnu vodu i da takođe, nema baš nikakvih dodataka, poput limuna…
Pravilo broj tri – ako jedeš rafinisani šećer taj dan nećeš mršaviti. Dozvoljeno je svo voće s kojim ne treba preterivati. Ukoliko niste sigurni da li neki proizvod sadrži šećer, pošto njega nažalost ima i u kečapu, slatkim pecivima itd., pogledajte nutritivnu tabelu. Ukoliko ima više od 5g šećera na 100g proizvoda nemojte konzumirati taj proizvod.
Zaključak bi bio da ako ne unosiš nedozvoljeni šećer tog dana ćeš mršaviti, ako ga uneseš tokom dozvoljenog perioda onda nećeš mršaviti niti se debljati, a ako konzumiraš šećer van prozora, postoji velika mogućnost da ćeš se gojiti.
Pravilo broj četiri – ako piješ alkohol tog dana nećeš mršaviti. Skoro je identična situcija kao sa šećerom, s tim da sa alkoholom možemo tako reći paralizovati autofagiju na par dana, sobzirom da se organizam neće baviti ničim drugim sem izbacivanjem otrova. Ukoliko se popiju manje količine alkohola, pa čak i jedna čaša, ovo usporava proces autofagije za 24h.
Trening i autofagija
Ukoliko treniramo povećaćemo mišićnu masu i potrošiti više kalorija, pa ćemo moći da mršavimo oko 1kg nedeljno, ali ovo nije neophodno, jer ukoliko ne treniramo, a pridržavamo se pravila, neizbežno ćemo gubiti otprilike 0,5kg po nedelji.
Česta pitanja vezana za autofagiju
Da li žvakaće gume kvare autofagiju?
Obzirom da često sadrže šećer iako često na njima piše suprotno, da. Pored toga, stimulišu apetit, tako da naročito van vremenskog prozora nisu preporučljive.
Da li autofagija utiče na smanjenje celulita?
Autofagija može da utiče na smanjenje celulita, obzirom da dovodi do gubitka masti. Osobe sa blagim celulitom bi mogle da vide napredak nakon dve nedelje, a oni koji imaju veći celulit moraće da budu malo strpljiviji, jer proces smanjivanja celulita može da potraje i po nekoliko meseci.
Da li je dobra kombinacije keto ishrane i autofagije?
Autofagija čisti ćelije, ali i podstiče proizvodnju ketona i sagorevanja masti, tako da dodavanjem povremenog posta keto ishrani ćete brže videti rezultate, nego samo da ste na jednom od ova dva režima.
Da li su pri procesu autofagije glavobolje normalne?
Glavobolje se javljaju kada ljudi ne jedu duže od 16h, ali čim počnete ponovo da jedete glavobolja će nestati. Blage je do umerene jačine. Što duže ne jedete veća je verovatnoća da će doći do glavobolje zato opet naglašavamo da je bolje pridržavati se prozora 16h/8h.
Koji su simptomi autofagije?
Autofagija se dešava prirodno, bez našeg znanja. Neće biti simptoma, jer se ovaj proces odvija u pozadini i ne remeti funkcionisanje organizma na dnevnoj bazi.
Ukratko – autofagija je metabolički proces koji potpomaže sagorevanje masti i ubrzava proces mršavljenja. Prirodan je proces i ima dosta zdravstvenih prednosti.