Kada razmišljamo o gubitku kilograma odmah pomislimo na to kako treba da izmenimo naš način ishrane, kao i na to kako bi trebali uvesti neku dodatnu fizičku aktivnost. Tako je, ovo jesu neke ključne stvari koje bismo trebali promeniti, ali da li i voda može da nam pomogne pri gubitku kilograma?
Voda je veoma značajna za funkcionisanje ljudskog organizma. Ona čini čak 60% našeg tela i bitno je da nam ne nedostaje kako bi naše celo telo funcionisalo ispravno. Moramo je piti svakog dana u dovoljnim količinama, a na pitanje da li voda može da pomogne pri gubitku kilograma i na koji način saznaćete u daljem tekstu.
Postoje mnoge studije o tome kako povećani unos vode može doprineti gubitku kilograma, naročito kada se radi o dugoročnom i umerenom planu mršavljenja, naravno, na zdrav način.
Koliko vode da pijem da bih smršao/la?
Verovatno ste često čuli da je osam čaša vode odnosno 2l dnevno neophodno piti, međutim ovaj broj je skroz nasumičan.
Potreba za vodom je individualna i zavisi od dosta različitih faktora – da li treniramo, kako se hranimo i koje namirnice unosimo tokom dana, da li provodimo vreme na nekom mestu sa izraženom visokom temperaturom, da li nam je povećano znojenje iz nekog razloga…
Generalno što možemo reći za svaku osobu je da ne bi trebalo unositi manje od 2l vode dnevno nevezano za dodatne faktore – oni samo uvećavaju potrebu za unosom vode.
Jedan od načina da znate da li pijete dovoljno vode jeste da povremeno bacite pogled na boju vašeg urina. Što je tamnija znači da ste više dehidrirani i da Vam treba veći unos vode. Svetlije žuta boja ukazuje na normalnu hidriranost.
Danas postoje razni kalkulatori unosa vode gde možete tačnije dobiti informaciju koliko je konkretno Vama neophodno vode za normalno funkcionisanje organizma.
Kako voda može uticati na gubitak kilograma
1. Pijenje vode utiče na povećanu potrošnju kalorija
Postoji studija gde su žene sa povećanom telesnom težinom koje su pile jedan litar vode više dnevno od žena koje nisu vodile računa o svom unosu vode, izgubile 2kg više u periodu od godinu dana. Takođe, u studiji se napominje da žene koje su izgubile 2kg više nisu menjale nikakve dotadašnje životne navike osim što su dodale taj jedan ekstra litar vode dnevno.
Pijenjem pola litre vode možemo izgubiti 23 kalorije više, naročito ukoliko je ta voda hladna, jer se troši dodatna energija kako bi se ta voda zagrejala na temperaturu tela.
2. Velika greška kod mnogih je i što glad umeju da zamene sa žeđi
Ukoliko se konstatno osećate gladno ili imate problem sa čestim glavoboljama, koncentracijom…moguće je da imate problem sa dehidratacijom. I u ovom slučaju možete pokušati to da ispravite sa povećanim unosom vode.
3. Pijte vodu pre obroka kako bi smanjili apetit
Ukoliko popijete čašu vode pre obroka stomak će biti puniji i glad će biti smanjena. Kad je i apetit smanjen, manje ćete pojesti i uneti manje kalorija u sebe što potencijalno može dovesti do gubitka težine.
4. Nekada neki manji višak kilograma može da predstavlja nagomilane otpade i toksine u telu
Naše telo kroz vodu tj. urin i feces izbacuje otapde i toksine iz tela. Kada telo nije dovoljno hidrirano onda ne može ovo da radi.
Povećanim pijenjem vode se možemo rešiti i vodenog celulita, a takođe je i rad bubrega bolji.
Trening i voda
Istraživanja su pokazala da dehidratacija može smanjiti snagu i izdržljivost na treningu i za do 10%. Zato bi bilo dobro sat vremena pre treninga popiti oko 500ml vode i tokom treninga oko 750ml. Na ovaj način će telo biti hidrirano i u punoj snazi za ostvarivanje maksimalnih rezultata na treningu.
Pijenje tople vode ili vode sa limunom, nanom, da li pomaže?
Morate znati da je svaki savet vezan za ispijanje tople vode, ili vode sa nekim dodacima totalna zabluda kada je gubitak kilograma u pitanju. Voda nam može pomoći da smršamo i održimo naš organizam zdravim, ali kroz nekoliko različitih svakodnevnih primena, ne jednokratno ili kroz nedelju, dve.
Saveti kako da češće pijemo vodu svaki dan
- Započnite svako jutro uz čašu vode
- Gde god išli nosite flašicu vode sa sobom
- Ako i ne volite da pijete čistu vodu uvek u nju možete dodati par kapi limuna, pomorandže, nanu ili naseckati neko sveže sezonsko voće
- Ukoliko pijete neke lekove ili suplemente uz njih uvek popijte i celu čašu vode
- Jedite voće i povrće koje ima veći procenat vode (dinja, lubenica, jagode, paradajz, krastavac)
- Povežite unos vode sa nekom od svakodnevnih navika (pre pranja zuba popiti jednu čašu vode, nakon pranja ruku popiti čašu vode…)
- Ako ne želite da se odreknete sokova u potpunosti, probajte da ih razblažite sa vodom i par kockica leda kako bi uneli više vode
- Ukoliko jedete začinjenu hranu (kari, čili, đumbir, kim…) ožednećete i samim tim uneti više vode
- Zamenite za početak barem deo slatkih napitaka vodom – više vode vremenom će dovesti do toga da nemate potrebe za zaslađenim napicima, te ćete tako unositi manji broj kalorija
- Popijte čašu vode pre svakog obroka – ovo će smanjiti osećaj gladi što će dalje rezultirati manjim unosom kalorija.
- Svaki unos nekog napitka koji nije voda (kafa, čaj) propratite istom količinom unosa vode
Post na vodi, da ili ne?
Post na vodi je veoma restriktivan tip posta gde je sve osim vode zabranjeno. Postoje neki dokazi o tome da post na vodi ima neku zdravstvenu dobrobit, ali ovo uopšte nije zdrav način za gubljenje kilograma. Takođe, ukoliko ste razmišljali o ovom postu kao potencijalnom planu za gubitak kilograma morate znati da u ovom slučaju će se kilogrami brže vratiti nego što su otišli. Generalno ovaj vid posta mnogo više štete donosi našem telu nego pozitivnih stvari.
Zadržavanje vode u telu
Ovo nije problem na koji se veliki broj ljudi žali. On se ne rešava instant i sa nekim određenim suplementom. Zadržavanje vode u telu nastaje usled loših životnih navika koje je neophodno promeniti.
- Jedan od razloga zadržavanja viška vode u telu su pre svega pojačivači ukusa. Kada kupujete namirnicu na deklaraciji možete videti da li u tom proizvodu ima pojačivača ukusa i koji su – pre svega je to monosodijum glutamat. Takođe, trebate imati u vidu da mnogi restorani i brze hrane upotrebljavaju ove pojačivače ukusa kako bi hrana bila primamljivija, tako da što češće gledajte da hranu spremate sami.
- Drugi razlog zadržavanje viška vode u telu je preterani unos soli, ali so ne treba izbaciiti u potpunosti iz ishrane, jer nasuprot tome, i premale količine soli mogu dovesti do zadržavanja vode u telu čak u istoj meri kao i njen preterani unos.
- Nedovoljno kalijuma (salate, povrće), magnezijuma (zdravih masti, orašasti plodovi, žitarice) je još jedan od razloga, kao i
- Nedovoljan unos vode
Šta možete uraditi – pored promena u načinu ishrane možete povećajte unos proteina, povećati kompleks B vitamina, koristiti peršun kao začin pri pripremi hrane i čaj ili kapi od maslačka.
Unos vode tokom obroka
Ne nalivajte se vode tokom obroka ukoliko niste žedni, jer to može stvoriti eventualnu nadutost, ali možete je piti u toku obroka ukoliko osećate potrebu. Voda ne može uticati na enzime u našem digestivnom traktu, kao ni na brzinu pražnjenja želuca, tj. ne može ubrzati ili usporiti varenje, tako da na pitanje, da li treba piti vodu u toku obroka ili ne, odgovor ćete odrediti isključivo prema Vašoj potrebi za njom u datom momentu.
Zaključak
Voda će doneti dosta benefita Vašem telu, ali ne možete očekivati da će kilogrami magično nestati sa povećanim unosom vode. Ovo je samo deo slagalice kada je u pitanju gubitak telesne težine.
Povećani unos vode će uticati na bolju probavu, smanjeni apetit, osetićete i benefite poput boljeg kvaliteta kože, kose i noktiju.
Uz korigovanu ishranu i uvođenjem fizičke aktivnosti svakako će i povećan unos vode uticati na telo da ono pravilno funkcioniše i da izgleda baš onako kako ste želeli.
1 Comments
Ostavite komentar
Žao nam je, da bi postavili komentar, morate biti prijavljeni.
U periodu kad sam aktivno mrsavila, pila sam dosta vode, ali u toku dana, ne u toku treninga